Stojąc przed zadaniem stworzenia izolacji, mamy do wyboru wiele opcji. Tradycyjne metody, takie jak uszczelnianie styropianem czy wełną, coraz częściej ustępują miejsca nowoczesnej izolacji natryskowej. Dowiedzmy się, dlaczego tak się dzieje.
Izolacja natryskowa – na czym polega?
Izolacja natryskowa, jak sama nazwa sugeruje, polega na natryskiwaniu odpowiednio dobranego materiału na izolowaną powierzchnię, którą może być dach, strop, podłoga, ściana czy fundamenty. Najczęściej materiałem tym jest pianka poliuretanowa, czyli w skrócie pianka PUR. Izolacje natryskowe muszą być wykonywane przy użyciu specjalnych urządzeń wysokociśnieniowych. Efektem pracy jest uzyskanie jednolitej warstwy izolacyjnej, czyli warstwy pozbawionej spoin, mostków termicznych i ubytków.
Izolacje natryskowe – opinie i fakty
Przedstawiony typ izolacji coraz częściej wygrywa z alternatywnymi metodami i zbiera bardzo pozytywne opinie. Izolacje natryskowe uznawane są przede wszystkim jako szybka i wygodna metoda izolowania, która doskonale sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do ocieplenia dużą powierzchnię. Stosując ją, możemy położyć nawet 100 metrów kwadratowych termoizolacji w zaledwie jeden dzień. Oczywiście przekłada się to na niższą cenę izolacji natryskowej.
Kolejną istotną zaletą omawianej metody, która decyduje o jej przewadze nad innymi, jest precyzja. Podczas izolacji natryskowej pianka PUR dokładnie wnika w każdą szczelinę, w przeciwieństwie do wełny czy styropianu. Dzięki temu prawdopodobieństwo powstania mostków termicznych jest praktycznie zerowe. Specjaliści twierdzą też, że żywotność pianki PUR jest dłuższa, niż żywotność wełny mineralnej i wynosi nawet kilkadziesiąt lat.
Do wyboru izolacji natryskowej ostatecznie powinno przekonać nas porównanie współczynników przewodzenia ciepła. Otóż trzeba wiedzieć, że im mniejsza jest wartość owego współczynnika, tym dany materiał gorzej przewozi ciepło, a więc lepiej izoluje przed stratą ciepła. W przypadku pianki PUR zamkniętokomórkowej współczynnik ten wynosi 0,022 W/m2K, natomiast w przypadku wełny mineralnej 0,030-0,045 W/m2K, a w przypadku styropianu 0,031 W/m2K. Wyraźnie widać zatem, że materiały aplikowane metodą izolacji natryskowej wypadają w tym zestawieniu najlepiej.
Szereg produktów do izolacji natryskowych znajdziesz w ofercie Canada Rubber. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz fachowej porady lub chcesz zadać nam pytanie.