Tworząc taras musimy zadbać o to, aby zabezpieczyć go przed zalegającą wodą, która mogłaby prowadzić do niszczenia konstrukcji. Właśnie po to wykonuje się hydroizolację. Możemy zrobić to na dwa sposoby – w formie hydroizolacji drenażowej lub powierzchniowej.
Drenażowa hydroizolacja tarasu
Jaka hydroizolacja na taras? Forum internetowe jest miejscem, gdzie często na ten temat toczą się długie dyskusje. Wiele osób jest zwolennikami uszczelniania tarasu w oparciu o specjalny system drenujący. Rozwiązanie to zakłada, że część wody opadowej wniknie w podłogę tarasu, przejdzie przez jastrych wodoprzepuszczalny na grubym kruszywie, ale zostanie zatrzymana przez matę drenażową, umieszczoną w głębiej położonej strukturze podłogi. Stamtąd, poprzez system ujść, woda zostanie odprowadzona do rynny albo poza konstrukcję. Przy tego typu rozwiązaniu możemy zastosować płytki ceramiczne lub płyty z betonu, ustawione na żwirze lub na innej podstawie.
Płynna guma na taras
Alternatywą dla drenażowej hydroizolacji tarasu jest izolacja powierzchniowa. Polega ona na wykonaniu specjalnej warstwy uszczelniającej, która sprawi, że woda nie dotrze dalej jak do spodniej strony płytek wyłożonych na tarasie. Na warstwę tą składają się elastyczne mikrozaprawy, zwane też szlamami mineralnymi albo płynną gumą na taras.
Jak to możliwe, że przy powierzchniowej hydroizolacji woda spływa z tarasu? Wszystko dzięki temu, że płyta tarasu ma delikatne nachylenie (1-2%) w kierunku krawędzi równoległej do ściany budynku. Resztki wody, które pozostają na płycie, nie czynią szkód właśnie dzięki warstwie szlamu. Najbardziej zapobiegliwi decydują się na połączenie obydwu wspomnianych metod izolacji tarasów.
W naszej ofercie znajdziesz produkty doskonale nadające się do wykonania powierzchniowej hydroizolacji tarasu. Jeśli Twoja aktualna izolacja przeciwwodna tarasu jest nieszczelna, możesz także nabyć u nas środki przeznaczone do naprawy bez konieczności zrywania płytek.