Zielone dachy to temat, który w ostatnich latach przywoływany jest coraz częściej. Wszystko przez wszechobecną „betonozę” przestrzeni miejskiej. Dowiedzmy się, dlaczego warto postawić na ogrody dachowe i czego użyć do wykonania hydroizolacyjnej warstwy zielonego dachu.
Zielony dach – dlaczego warto?
Zwykle jako pierwsze w dyskusjach na tematy zielonych dachów wysuwane są oczywiście argumenty związane z ekologią. Nie ulega wątpliwości, że każda roślinność pozytywnie wpływa na mikroklimat, nie tylko dzięki temu, że zwiększa ilość tlenu, ale także dlatego, że oczyszcza powietrze z pyłu, kurzu i szkodliwych związków. Ponadto, zielone stropodachy odbijają promienie słoneczne i odprowadzają wilgoć, przez co obniżają temperaturę.
Rośliny albo nawet całe ogrody na dachu przynoszą korzyści również samemu budynkowi. Po pierwsze, dodatkowa warstwa zieleni stanowi doskonałą ochronę dachu przed uszkodzeniami. Pełni także rolę izolacji termicznej. W praktyce oznacza to lepsze chłodzenie budynku latem i lepsze zatrzymywanie ciepła w porze zimowej. Z kolei z racji tego, że roślinność zielonych dachów zatrzymuje duże ilości opadów, kanalizacja miejska jest odciążona.
Warto zwrócić uwagę również na względy estetyczne zielonych stropodachów. To dzięki nim możemy wprowadzić namiastkę natury nawet do terenów mocno zurbanizowanych. Trudno też nie zgodzić się z tym, że zielony taras na dachu wygląda niezwykle efektownie i jest świetną przestrzenią do błogiego relaksu.
Zielony dach – warstwy
Jeśli spojrzymy na warstwy zielonego dachu, łatwo zauważymy, że błędy na etapie hydroizolacji będą trudne do naprawienia, gdy dach zostanie już wykończony roślinnością. Dlatego aby zielony stropodach spełniał swoje funkcje prawidłowo i nie dostarczał kłopotliwej pracy, potrzebna jest skuteczna hydroizolacja.
Chcesz mieć pewność, że Twój zielony dach jest dobrze zabezpieczony przed wilgocią i opadami? W naszej ofercie znajdziesz płynną membranę bitumiczno-poliuretanową Canada Rubber N 1000, która doskonale sprawdza się w tym celu.