Przyzwyczailiśmy się do tego, że remont dachu co jakiś czas to konieczność. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś dlatego powstają przecieki dachowe, które są główną przyczyną remontów? Wyjaśniamy, co robić, aby naprawa dachu była konieczna jak najrzadziej.
Remont dachu – z czego wynika?
W dużej mierze już na etapie tworzenia dachu mamy wpływ na częstotliwość jego późniejszych napraw. Wiele zależy bowiem od naszej wiedzy i staranności. Przykładowo, w przypadku dachów płaskich, jednym z najczęstszych mankamentów są niewłaściwie wykonane połączenia pomiędzy kolejnymi pasmami hydroizolacji.
Naprawy dachu można ograniczyć również poprzez wybór solidnych materiałów na pokrycie dachowe. Niestety, często zdarza się, że z chęci zaoszczędzenia sięgamy po tańsze zamienniki albo łączymy ze sobą materiały od kilku producentów. Kończy się to tym, że zamiast pieniędzy ponosimy mnóstwo wydatków na późniejsze remonty. Wielokrotnie po dłuższym czasie użytkowania takiego dachu naprawy generują tak duże koszty, że opłacalniejsza jest całkowita wymiana dachu.
Czasem do przecieków dachowych dochodzi też w naturalny sposób. Musimy wiedzieć, że pokrycia na naszym dachu nieustannie pracują. Wysoka temperatura czy zalegający śnieg powodują bowiem rozszerzanie się lub obkurczanie materiałów, a wielokrotne zmiany w tym zakresie skutkują tym, że po pewnym czasie może dojść do rozszczelnień.
Naprawa dachu – detale dachowe
Newralgicznymi elementami dachu zawsze są detale dachowe, takie jak komin, przewody wentylacyjne, attyki, stopy klimatyzatorów czy podstawy świetlików. To właśnie tam najczęściej dochodzi do rozszczelnień, gdyż w tego typu miejscach ułożenie i dopasowanie warstwy hydroizolacyjnej jest znacznie utrudnione.
Aby ograniczyć konieczność remontów dachów, przy detalach dachowych warto zastosować elastyczne materiały zabezpieczające. W naszej ofercie znajdziesz płynną membranę hydroizolacyjną z włóknami poliestrowymi, która doskonale nada się do hydroizolacji elementów dachu o złożonych kształtach.